Letnje infekcije...
- Izvor: hellomagazin.rs
- Jul 6, 2018
- 2 min read
Bez obzira gde provodite leto, verovatno ćete se rashlađivati pored vode. Ali, budite oprezni, jer vas baš tu vrebaju gljivice, bakterije i virusi.

U letnjim mesecima koža je, bez obzira na uzrast, izložena brojnim nepovoljnim uticajima okoline (sunce, morska voda, hlor iz bazena, vetar), pa joj, u zavisnosti od tipa i sklonosti, moramo posvetiti znatno više brige nego inače.Promene koje mogu da nastanu kreću se od potpuno bezazlenih do onih koje zahtevaju ozbiljno lečenje.
Vrućina je idealna za razmnožavanje bakterija, pa u ovom periodu vodite računa o zdravlju više nego inače.Visoke temperature pogoduju razvoju gljivica.Tokom leta organizam je izložen brojnim nepovoljnim uticajima okoline, pa bi zdravlju trebalo posvetiti više brige nego inače.
Uobičajene su crevne infekcije, gljivice i bradavice, upale grla i uha izazvane bakterijama i virusima, a često se javljaju i očne i urinarne infekcije, čiji je najčešći uzrok ešerihija koli, koja se više javlja kod žena. Simptomi su učestalo i bolno mokrenje, mala količina urina, bol i osećaj neispražnjenosti bešike, što se mora lečiti.Za žene je veoma bitno da posle kupanja u bazenu ili na moru osuše ili promene kupaći, jer je vlažan materijal idealan za razvoj brojnih infekcija.
Leti se često dolazi u kontakt s biljkama, što može da izazove fitofotodermatitis, pojavu crvenila, praćenu svrabom i pečenjem na mestima gde koža i biljke dolaze u kontakt (češće trava, limun, kantarion). Kod nekih osoba može da se javi i alergija na sunce koja se manifestuje crvenilom, svrabom i utikarijama (crvene pločice) različite veličine.
Osobe sklone ovakvim reakcijama na sunce trebalo bi postepeno i dozirano da se izlažu suncu, obavezno koristeći zaštitnu kremu. Preparati sa beta karotenom mogu se uzimati dva meseca pre izlaganja suncu u dozama koje je propisao dermatolog.
Bazeni su mesta na kojima možete da pokupite i gljivične infekcije koje zahvataju kožu tabana ili nokte na nogama. Infekcija gljivicama zahteva dermatološku obradu.
Mokri kupaći kostimi i peškiri pravi su rasadnici bakterija i virusa, ali i svlačionice i javni toaleti na bazenima i plažama, kroz koje dnevno prođe veliki broj ljudi.
Na letnjem odmoru trebalo bi da se opusti cela porodica, ali da bi zadovoljstvo bilo potpuno, nije na odmet slediti savete dermatologa kako bi se izbegle eventualne neprijatnosti.
Na bazenu ili plaži obavezno nosite papuče kada idete pod tuš, u toalet, da kupite sladoled i slično. Koristite isključivo svoj peškir, a iznajmljene ležaljke i dušeke obavezno prekrijte svojim peškirom.
Ne razmenjujte odeću i obuću sa prijateljima, a posebno to ne činite leti. Ukoliko se pridržavate ovih saveta, na dobrom ste putu da sačuvate svoju kožu zdravom.
Ako se, ipak, desi da primetite bilo kakve promene na njoj, što pre posetite lekara.
Comments