top of page

Šta bi sve trebalo da znate pre nego što krenete na odmor sa ljubimcem

  • Izvor: b92.net/petmagazine.rs; Foto:Thinkstock
  • Jul 26, 2018
  • 2 min read

Ako nameravate da na odmor povedete i svog psa, znajte da brojne analize i procedure mogu potrajati i do tri meseca. Evo šta je još korisno da znate...

Sigurni smo da već uveliko razmišljate o letovanju, a mnogi od vas će na godišnji odmor povesti i svoje pse, naročito one manjih dimenzija. Zato vam, na vreme, dajemo korisne savete šta vam je sve potrebno za prelazak granice s ljubimcem (ukoliko prvi put napuštate zemlju sa psom), preporuke u vezi s vodom i plivanjem (jer nisu sve kuce rođeni kupači) i zaštitom od sunca i visokih temperatura (i kuce mogu da izgore i dobiju toplotni udar), piše Pet Magazone. ANALIZE I ZAKONSKE PROCEDURE Doktor veterinarske medicine Srđan Obradović iz veterinarske ambulante Obivet pomaže vlasnicima ovog leta i daje odgovor na pitanje šta vam je sve potrebno kako bi vaš pas prešao granicu: – Na prvom mestu potrebno je da ljubimac bude trajno obeležen mikročipom i vakcinisan protiv virusa besnila. Prema pravilniku Uprave za veterinu, pas se čipuje kad kao štene pređe u ruke novog vlasnika, jer se do tada vodi pod brojem mikročipa majke. Vakcina protiv besnila se daje kad pas napuni tri meseca. – Titar test – analiza krvi psa koja se obavlja u Pasterovom zavodu u Novom Sadu. Ovim testom se utvrđuje količina antitela na virus besnila. Može se uraditi najranije mesec dana nakon vakcinacije, a uzorak krvi uzima isključivo veterinar. Rezultati testa se čekaju najduže 14 dana. Jedna kopija stiže vlasnicima, a druga veterinaru koji je uzorkovao krv. Ukoliko je test dobar (pas ima više od 0,5 i. j. antitela na virus besnila), s tim rezultatom odlazite u veterinarsku inspekciju, gde veterinarski inspektor to upisuje u pasoš psa i pečatira. Potrebno je da prođu tri meseca između stizanja rezultata i mogućeg odlaska psa u zemlje koje traže ovu analizu. – Uverenje o zdravstvenom stanju. Prilikom odlaska u Crnu Goru, Makedoniju i Bosnu i Hercegovinu potrebno je i uverenje o zdravstvenom stanju ljubimca, koje izdaje vaš ili lokalni veterinar, a ono se uzima 48 sati pre polaska. U slučaju puta u zemlje koje traže titar test, i ovo uverenje će biti potrebno prilikom odlaska kod veterinarskog inspektora radi dobijanja veterinarskog sertifikata. Ono se izdaje u gradskoj veterinarskoj inspekciji.

ZAŠTITA OD SUNCA I ŽEGE Stručnjaci naglašavaju da je tokom vrelih letnjih dana koji su pred nama veoma važna nege kože i dlake ljubimaca.

TOPLOTNI UDAR Brahiocefalični psi su skloniji toplotnom udaru. Voda im se mora davati često, moraju biti zaštićeni od sunčevih zraka, valja ih držati u klimatizovanim prostorijima i koristiti rashladne uređaje u vozilima. Veoma su osetljivi i sibirski psi (samojedi, haskiji, aljaski malamuti).

U AUTOMOBILU

Ljubimca nikada ne ostavljajte zaključanog u parkiranom automobilu, čak ni kada je oblačno ili ako je parking u hladovini. Zatvoren auto se veoma brzo greje, u njemu lako postane zagušljivo i prevruće. Iako je spoljna temperatura tek nešto iznad 20 stepeni, unutrašnjost vozila za samo jedan čas može da se zagreje i do neverovatnih 45 stepeni. Dovoljno je da životinja u takvim uslovima provede samo petnaestak minuta da bi doživela toplotni udar, a u slučaju duže izloženosti moguća je čak i smrt.


Comments


Pišite nam

Pratite nas na Facebook-u

  • facebook

©2017 by Jutarnji Start sa Barbarom. Proudly created by Barby    with Wix.com

bottom of page